Tomograf 3D

Obrazowanie - diagnostyka stomatologiczna

Niestety samo poinformowanie lekarza, że boli nas ząb, nie wystarczy. Dentysta musi przecież wiedzieć, dlaczego boli, co spowodowało problem, gdzie on dokładnie występuje, z jakiego typu chorobą ma do czynienia i w końcu, jakie leczenie powinno być zastosowane. Lecz i sam proces leczenia wymaga, aby lekarz wiedział jak najwięcej, aby miał dokładny wgląd w sytuację w naszym uzębieniu. I nieważne, czy będzie to leczenie kanałowe, nakładanie korony, czy wprowadzanie implantów.

Tradycyjne RTG


Jedną z metod poznania przez stomatologa, co jest przyczyną dolegliwości, i zorientowania się, jakie leczenie będzie odpowiednie, są tradycyjne zdjęcia RTG zębów. Zdjęcie rentgenowskie daje wgląd w sytuację uzębienia, pozwala jeszcze przed rozpoczęciem leczenia, postawić właściwą diagnozę, a po leczeniu obserwować postępujące zmiany i podsumować efekty leczenia, ewentualnie wykryć niepożądane następstwa. Przydatność rentgena wynika z faktu, że promieniowanie użyte w trakcie, o niewielkiej sile, a więc bezpieczne dla pacjenta, ujawnia stan tkanek twardych: kości i zębów.

Tomografia komputerowa 3D

W stomatologii nowoczesnej wykonuje się obrazowanie 3D z zastosowaniem tomografii komputerowej. Tomograf to inaczej przekrój: urządzenie wykonuje nie jedno zdjęcie, tylko wiele, przesuwając położenie detektorów tak, aby sfotografować organ wycinek po wycinku. Potem zdjęcia złożone razem obrazują konkretny obszar pacjenta w całości, w dowolnym przekroju czy ułożeniu (perspektywie).
Co daje takie zaawansowane obrazowanie? Przede wszystkim dostarcza lekarzowi specjaliście koniecznych informacji, które w inny sposób trudno byłoby mu zdobyć bez podejmowania interwencji. Stan miazgi zęba, wybór precyzyjnego miejsca wprowadzenia implantu, zlokalizowanie kanałów zęba, dokładne zaobserwowanie wad zgryzu, problemów stawu szczękowo-żuchwowego. Czyli tego wszystkiego, czego nie zobaczy się gołym okiem.
Tomografia komputerowa 3D jest diagnostyką jutra, dostępna dla każdego pacjenta w naszej Klinice.

d
Sed ut perspiclatis unde olnis iste errorbe ccusantium lorem ipsum dolor